Ten chiński filozof, urodzony w 551 r p.n.e., dał nam do zrozumienia i rozważenia sentencję, która w XXI wieku jest szczególnie ważna dla wszystkich osób pracujących. Trzeba się zastanowić, jaką część życia poświęcam idei pracy? ile godzin mojego życia spędzam w pracy? Czy wracając z pracy do domu jestem radosny? Szczęśliwy? A może po prostu nic mi się nie chce i mam wszystkiego dosyć? Bardzo ważna jest odpowiedź na te pytania, ponieważ pozwoli nam uświadomić czym jest dla mnie praca. Moja praca, moje życie z pracą… Co o mnie mówią? Czy pracując, zasługuję na szacunek innych? Czy pracując, szanuję sam siebie? Czy moje dzieci wiedząc co robię, są ze mnie dumne? Postawmy wiele pytań dotyczących pracy. W środowisku pracy czuję się szczęśliwy? Ludzie, z którymi pracuję, dają mi poczucie bezpieczeństwa i harmonii? Ludzie, z którymi pracuję tworzą zespół? Wspierają mnie moi koledzy z pracy? Są wobec mnie pomocni? Czy pomagam moim koleżankom i kolegom w pracy? Jak dbam o moje otoczenie w pracy? Pilnuję porządku w miejscu pracy i wokół ? Daję nowe pomysły na wystrój wnętrz? Co zrobiłam/zrobiłem dla biura, gabinetu, w którym pracuję?
Może żywy kwiatek na biurku? Na szafce? Jak poukładałem dokumenty i przedmioty na moim biurku? A może przyniosłem nowe serwetki do kuchni firmowej? Może powinienem gasić światło po wyjściu z pomieszczenia? A może powinienem zamykać dokładnie drzwi za sobą? Może należy podnieść coś, co leży na podłodze? Przecież śrubka, długopis, karta to jest tak naprawdę pieniądz. To leży pieniądz, a nie śrubka, długopis. To należy do mojego zakładu pracy. Na to wydane były firmowe pieniądze, które wspólnie wszyscy zarobiliśmy. To szef / właściciel firmy kupił dla mnie lub dla moich kolegów. A może jestem nielojalny wobec mojego zakładu? Wynoszę informację do konkurencji? Opowiadam nie zawsze prawdziwe zdarzenia o moim zakładzie. Plotkuję na temat szefa i kolegów z innymi? Z zazdrości opowiadam nieprawdziwe historie? Piszę anonimy na swój zakład pracy? Może wydaje mi się, że szef jest niesprawiedliwy? Może sam jestem leniwy? Nie chce mi się pracować i wymyślam historie, które nie miały miejsca w pracy?
Czy wtedy mogę powiedzieć, ze wybrałem zawód, który lubię? Jaka jest moja postawa wobec pracy, którą wykonuję? „Wybierz zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz musiał pracować”… Tak, to jest przesłanie i wskazanie, bo praca ma być przyjemnością. Praca ma być satysfakcjonująca, Ty masz wykonywać swoją pracę i być z tego powodu szczęśliwy. Masz być dumny ze swojej pracy. Wstając rano, masz z przyjemnością wyczekiwać swojego wyjścia do pracy. Wracając z niej, powinieneś być zadowolony, że zrobiłeś „kawał dobrej roboty”. Niech praca będzie wykonywana z radością w sercu i uśmiechem na ustach. Praca ma działać na nas inspirująco, twórczo. Uważasz, że to niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Człowiek musi tak długo szukać, aż się odnajdzie. I może nie nastąpi to od razu, ale małymi kroczkami szukajmy, zmieniajmy siebie oraz świat i miejmy odwagę szukać najlepszego dla siebie miejsca na ziemi. Czasami bywa tak, że trzeba skorzystać z pomocy specjalistów, ale najpierw zdajmy się na własną intuicję. Trzeba sobie wyobrazić, co chciałbym robić, gdybym miał nieograniczone możliwości? Gdzie wyobrażam sobie swoje miejsce na świecie? Jak wykonuję swoją pracę, z kim pracuję, w którym zakątku świata? Przecież w dobie globalizacji nie ma rzeczy niemożliwych? Tak naprawdę mogę wszystko, tylko czy chcę? Czasami jest tak, ze trzeba zmienić pracę i to jest bardzo trudne. Jednak czy nie warto podjąć wysiłku, żeby później być szczęśliwym? Praca nie ma być ciężka, praca ma być mądra i satysfakcjonująca. Niech nasze myśli związane z praca będą radosne i szczęśliwe. Zdarza się tak, że przymuszeni do nowej pracy odkrywamy nowe talenty, pasje. Poznajemy nowych kolegów, którzy mentalnie są nam bardzo bliscy. Tworzymy nowe środowisko, w którym odkrywamy, że tak wiele potrafimy i już problemy nie są nam straszne. W nowym miejscu pracy możemy doświadczyć tylu pozytywnych stron życia codziennego i pomocy w rozwiązywaniu problemów. Jednak trzeba wierzyć i ufać życiu, żeby podjąć się takiego wyzwania. Nasza intuicja nieraz podpowiada nam rozwiązania, jednak strach jest często silniejszy od niej silniejszy. Dlatego ufajmy sobie, szukajmy rozwiązań najlepszych dla naszego umysłu i ciała. Ta ilość godzin, którą spędzamy w pracy, jest tak istotna, ze warto zadbać o odpowiedni zawód, odpowiednie miejsce pracy i właściwych dla naszego życia współtowarzyszy tworzących zespół pracowniczy.
1 ping
[…] + 더 읽기 […]